Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Warszawa: Świętokrzyska na zielono

Warszawa: Świętokrzyska na zielono

Jeszcze w tym roku na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy będzie więcej drzew i krzewów. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie szczegółowego projektu zieleni.

 

 

Ulica Świętokrzyska, taka jaką spacerują warszawiacy teraz to efekt remontu ulicy (od ul. M. Kopernika do ronda ONZ) po budowie centralnego odcinka II linii metra. Wtedy to chodniki zostały poszerzone i ułożono je z kamiennych płyt, od nowa wytyczono miejsca parkingowe, pojawiły się pasy dla rowerów, nowe przejścia dla pieszych. Z powodu gęstej sieci infrastruktury podziemnej zieleń pojawiła się na ulicy jako nasadzenia w donicach ale efekt nie był zadowalający. W tym roku zieleni na ul. Świętokrzyskiej będzie więcej.

Zmiany na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy to efekt głosowania mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na szczegółową dokumentację projektową, która poprzedza nowe nasadzenia drzew i krzewów. Zgodnie z założeniami projektu zgłoszonego w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie inwentaryzacja istniejącej zieleni ulicznej, małej architektury oraz sieci infrastruktury podziemnej wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał m.in. opracować i uzgodnić zasady sadzenia drzew w pobliżu sieci podziemnych i sposób ich zabezpieczenia przed korzeniami. Po uzgodnieniu możliwości nowych nasadzeń, powstaną dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni komponującej się z wyremontowaną przestrzenią ulicy.

Zmiany czekają też pl. Powstańców Warszawy. Po przeprowadzonym dwa lata temu liftingu plac zyskał nową nawierzchnię i estetyczną małą architekturę. Jest też zieleń, jednak wielu osobom nie spodobały się kolorowe donice, w jakich została posadzona. Teraz, zgodnie z postulatem zgłoszonym w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie niskokosztowa koncepcja zmian na placu. Zamiast donic pojawi się niska zieleń sadzona w ziemi.

W zmianach na ul. Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy udział będą mieli mieszkańcy. Od marca do czerwca ZDM przeprowadzi konsultacje społeczne – odbędą się spotkania, spacery i warsztaty. Uwagi i propozycje zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie. Dokumentacja ma zostać opracowana w ciągu kilku miesięcy. Nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone jesienią – dzięki czemu będą mogły się zakorzenić w okresie zimowym i zazielenić na wiosnę.

 

Fot. Na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy będzie więcej drzew. Fot. R. Motyl


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

[VIDEO] Roślinna żywność zyskuje nowych konsumentów. Jedna trzecia Polaków chce ograniczyć spożycie mięsa

2026-06-12 17:11:18

Rynek roślinnych alternatyw żywności jest dziś wart ok. 1 mld zł. Największą kategorię stanowią napoje roślinne, których sprzedaż rośnie zarówno wartościowo, jak i ilościowo. Konsumenci mają do wyboru coraz więcej produktów z roślinnych kategorii nie tylko w sklepach, ale też w restauracjach.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

[VIDEO] Ponad pół miliarda zwróconych opakowań w systemie kaucyjnym. Konsumenci aktywnie zaangażowali się w zbiórkę

2026-04-27 08:17:18

System kaucyjny nabiera rozpędu. W ciągu sześciu miesięcy zwrócono ponad 520 mln pustych opakowań, a konsumenci przyzwyczajają się do nowych, codziennych nawyków. Wyzwaniem jest niedostateczna liczba punktów zbiórki, a także awarie techniczne kaucjomatów. To jednak – wraz z rozbudową systemu – powinno tracić na znaczeniu. Jego operatorzy podkreślają jednak pilną potrzebę zwiększenia mocy instalacji recyklingowych, by były gotowe na zdecydowany wzrost ilości zbieranych odpadów.

[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem

[VIDEO] Europa chce do 2030 roku uniezależnić się od importu surowców krytycznych. Polska może być tu ważnym graczem

2026-02-05 08:16:25

Recykling surowców krytycznych przestaje być wyłącznie elementem ekologii, a staje się jednym z filarów bezpieczeństwa gospodarczego Europy. Pierwiastki te, wykorzystywane m.in. w energetyce, motoryzacji czy biomedycynie, pochodzą dziś głównie z importu z państw trzecich. Unia Europejska chce, by do 2030 roku przynajmniej jedna czwarta zapotrzebowania na surowce krytyczne pochodziła z recyklingu. Eksperci Deloitte’a wskazują, że Polska może odegrać w tym procesie kluczową rolę.

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

2026-01-30 10:45:20

Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

[VIDEO] Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów - kolejne 200 mln zł trafi do samorządów

2026-01-30 10:45:20

Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.



2